Śmierć Józefa Łopatki – legendy opozycji antykomunistycznej z Bielska-Białej


W dniu 14 stycznia 2025 roku zmarł Józef Łopatka, były radny Rady Miejskiej Bielska-Białej oraz zasłużony działacz NSZZ Solidarność. Jego działalność w czasach PRL oraz późniejsze zasługi w samorządzie czynią go osobą znaczącą w historii regionu. Odszedł człowiek, który swoim życiem i czynami wpisał się w najnowszą historię Polski i miasta Bielska-Białej.

Józef Łopatka urodził się 12 lutego 1951 roku w Bielsku-Białej. Był absolwentem Technikum Mechaniczno-Elektrycznego. Już jako młody człowiek brał czynny udział w manifestacjach przeciwko reżimowi komunistycznemu, co sprawiło, że stał się jednym z aktywnych opozycjonistów. W 1980 roku dołączył do NSZZ Solidarność, gdzie zyskał ważną pozycję jako wiceprzewodniczący Komisji Zakładowej oraz członek Regionalnej Komisji Rewizyjnej Regionu Podbeskidzie.

Po ogłoszeniu stanu wojennego w 1981 roku, Łopatka zaangażował się w organizację podziemnych struktur Solidarności. Niestety, jego działalność doprowadziła do aresztowania. Osadzony w Areszcie Śledczym w Bielsku-Białej, został skazany na pięć i pół roku pozbawienia wolności. Po odbyciu części kary, powrócił do pracy, jednak zmagał się z wpływami Służby Bezpieczeństwa. Mimo trudności, był także współredaktorem konspiracyjnego czasopisma, co podkreśla jego determinację i zaangażowanie w walkę o wolność.

W życiu samorządowym Łopatka był aktywny jako radny w dwóch kadencjach. Pełnił również rolę przewodniczącego Rady Osiedla Kopernika. Jego zasługi zostały docenione, a w 2009 roku został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Pogrzeb Józefa Łopatki zaplanowany jest na sobotę, 18 stycznia o godzinie 14.00 w kościele św. Małgorzaty w Kamienicy, co stanowi wyraz szacunku dla jego dorobku oraz znaczenia w lokalnej społeczności.

Źródło: Urząd Miasta Bielsko-Biała


Oceń: Śmierć Józefa Łopatki – legendy opozycji antykomunistycznej z Bielska-Białej

Średnia ocena:4.95 Liczba ocen:22


Zobacz Także