Rok 2025 to czas szczególny dla mieszkańców Bielska-Białej, ponieważ przypada 80. rocznica przybycia żołnierzy Armii Czerwonej do miasta. W związku z tym warto zwrócić uwagę na historię cmentarza żołnierzy radzieckich, który ma swoje korzenie w latach 50. XX wieku. Chociaż w wielu publikacjach podawane są inne daty jego powstania, istnieją dokumenty, które przedstawiają bardziej szczegółowy obraz wydarzeń. Historia ta jest nie tylko istotna dla lokalnej społeczności, ale także dla zrozumienia skomplikowanych relacji z przeszłością.
Oficjalna nazwa nekropolii, znajdującej się przy ulicy 10 lutego, brzmi Cmentarz żołnierzy, jeńców wojennych i obywateli ZSRR poległych na terenie Polski. Zgodnie z dokumentami, cmentarz został założony w 1953 roku, z rozszerzeniem w roku 1954. Można zauważyć, że prace organizacyjne zakończyły się w 1955 roku, co jest potwierdzone podpisami przedstawicieli lokalnych władz oraz Armii Czerwonej. Cmentarz zajmuje powierzchnię 15.000 metrów kwadratowych, na której znajduje się 102 mogiły, w tym 74 zbiorowe i 28 indywidualnych, w sumie pochowano tam 10.658 osób.
Warto wspomnieć, że w opinii wielu publikacji, rok 1968 jest często mylnie wskazywany jako data utworzenia cmentarza. Powód tego nieporozumienia tkwi w fakcie, że to właśnie w tym roku nadano ostateczny kształt nekropolii, poprzez odsłonięcie pomnika Żołnierza Radzieckiego autorstwa Ryszarda Sroczyńskiego, którego dzieło zostało dokończone przez August Dyrdę po śmierci pierwszego rzeźbiarza. Odsłonięcie pomnika było częścią obchodów 50-lecia Armii Radzieckiej oraz 23. rocznicy ich przybycia do Bielska-Białej, co podkreśla znaczenie tego miejsca w lokalnej historii.
Źródło: Urząd Miasta Bielsko-Biała
Oceń: Cmentarz żołnierzy radzieckich w Bielsku-Białej – historia i znaczenie
Zobacz Także